Supermicro SuperServer Barebone Components SYS-1017A-MP
★★★★★ 4.4 107 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.slimnica.lv
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Super micro Super Server SYS-1017A-MP Intel Atom N2800 60W Mini-ITX Server Barebone System (Black)
  • Motherboard: Super X9SCAA
  • Memory: 2x 204pin DDR3-1333/1066 SODIMM Slots, Single Channel, Non-ECC, Max Capacity of 4GB
  • Slots: 1x Mini PCI-Express Slot
  • SATA: 2x SATA2 Ports
  • Drive Bays: 1x 2.5" Internal HDD Tray
  • Form Factor: Mini-ITX
UPC 584485156969 672042133345
Brand Supermicro
Color Black
RAM Type Unknown
Model Name SYS 1017A MP
Model Year 2013
Item Weight 2.5 Pounds
Screen Size 2.5 Inches
Manufacturer Supermicro
Model Number SYS-1017A-MP
BuiltIn Media Barebone
Item Dimensions 7.7 x 7.7 x 1.8 inches
Processor Brand Intel
Processor Count 1
Total Usb Ports 4
Video Processor Intel
Operating System Linux, Windows 7
Processor Series Intel Atom
Specification Met No
Hardware Interface DisplayPort, HDMI, Mini PCI, USB 2.0, USB 3.0, VGA
Memory Clock Speed 2133 MHz
Additional Features Intel
Hard Disk Interface USB 3.0
Wireless Technology Wi-Fi
Graphics Description Dedicated
HumanInterface Input Buttons
RAM Memory Installed 4 GB
Hard Disk Description HDD
RAM Memory Technology DDR3
Memory Slots Available 2
Connectivity Technology HDMI, LAN, USB
Ram Memory Maximum Size 4 GB
Specific Uses For Product Business
Total Number of HDMI Ports 1
Number of Component Outputs 5
Personal Computer Design Type Barebone
Global Trade Identification Number 00672042133345
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
107 ratings | 44 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (87)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (12)