POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

DATORTOMOGRĀFIJA

Datortomogrāfija (DT) - mūsdienīga, augsti informatīva vizuālas diagnostikas metode, kas ļauj veikt organisma slāņu diagnostiku.

Mūsdienu datortomogrāfi attēlu apstrādes procesa gaitā ļauj apskatīt iekšējo orgānu, asinsvadu un locītavu 3D modeļus. Šis izmeklēšanas veids palīdz ārstiem uzstādīt pareizu diagnozi, konstatēt patoloģijas to sākumstadijās, kā arī sniedz vērtīgu informāciju pirms ķirurģiskas iejaukšanās. 

Rīgas 2. slimnīcā veic plaša spektra datortomogrāfijas izmeklējumus: mugurkaula, locītavu, galvas, plaušu, vēdera dobuma izmeklējumus ar un bez kontrastvielas. Lai veiktu izmeklējumu ir nepieciešams pieraksts.

Pierakstīties pa tālruni:  +37180200991​​

DATORTOMOGrāfijas PROCEDŪRA

Izmeklējumu veikšanai cilvēkam nepieciešams nogulties uz speciāla galda, kas kustēsies tomogrāfa rāmja virzienā. Šī procedūra neaizņem daudz laika un to var veikt arī cilvēkiem ar klaustrofobiju, jo datortomogrāfa rāmis ir plats un apkārt tam ir pietiekami daudz brīvas vietas.

Dažkārt izmeklējumu veikšanai var būt nepieciešams organismā ievadīt kontrastvielu, kas ļauj labāk izgaismot izmeklējamās ķermeņa daļas. Kontrastvielu ievada ar automātiskās šļirces palīdzību vai arī iedzer kā speciālu šķidrumu (atkarībā no izmeklējamā apgabala).

Kontrastviela - tie ir jodu savienojumi, tādēļ, ja Jums ir alerģija vai joda nepanesamība, noteikti paziņojiet ārstam par to. 

SAGATAVOŠANĀS datortomogrāfijas PROCEDŪRAI

Lai veiktu datortomogrāfiju, nepieciešams:

 •        procedūras dienā uzvilkt brīvu, ērtu apģērbu;
 •        noņemt brilles, rotaslietas, pulksteni, zobu protēzes u.c.;
 •        ja procedūra tiks veikta ar kontrastvielas ievadīšanu, vismaz 3 stundas pirms DT procedūras nepieciešams atturēties no pārtikas uzņemšanas;
 •        ja Jums ir trauksmes sajūta vai klaustrofobija, brīdiniet ārstu par to. Iespējams, Jums tiks nozīmēts sedatīvs līdzeklis;
 •        ja jūtat stipras sāpes, paziņojiet ārstam par to. Iespējams, Jums būs nepieciešams uzņemt analģētiķus. 

KĀDI DATORTOMOGRĀFIJAS IZMEKLĒJUMI TIEK VEIKTI RĪGAS 2. SLIMNĪCA?

Mugurkaula datortomogrāfija.

Tiek veikta, lai noteikt nervu saknīšu kompresijas pakāpi, starpskriemeļu diska trūces gadījumos, bojājumu novērtēšanai pēc traumas, iekaisumu gadījumos, gatavojoties metāla konstrukciju ievietošanas operācijai, audzēju diagnostikai u.c.

Locītavu datortomogrāfija.

To veic artrozes, artrīta, osteohondropātijas, osteohondrozes gadījumā, audzēju diagnostikai, pēc traumām, metālisku svešķermeņu noteikšanai, locītavu šķeltņu stāvokļa novērtēšanai.

Galvas smadzeņu datortomogrāfija.

Tiek nozīmēta profilaktiskiem izmeklējumiem, galvas smadzeņu slimību un patoloģiju diagnostikai, audzēju ārstēšanas efektivitātes kontrolei, pirms galvas smadzeņu operāciju veikšanas.

Krūškurvja (plaušu) datortomogrāfija. 

Tiek veikta audzēju diagnostikai, tuberkulozes perēkļu diagnostikai (ja ir aizdomas par tuberkulozi), patoloģiju diagnostikai, pirms staru terapijas veikšanas.

Vēdera dobuma (aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru, liesas, zarnu trakta, mazā iegurņa orgānu) datortomogrāfija.

Tiek nozīmēta jaunveidojumu, abscesu, aortas aneirismas un sarežģītu mehāniskās dzeltes gadījumu diagnostikai, metastazēšanās procesu diagnostikai, svešķermeņu un traumu noteikšanai, kā arī limfmezglu novērtēšanai.

Nieru un virsnieru dziedzeru datortomogrāfija.

Nozīmē šo orgānu patoloģiju, audzēju un iekaisīgu procesu diagnostikai.

Mazā iegurņa datortomogrāfija.

Tiek nozīmēta patoloģiju, audzēju un iekaisīgu procesu diagnostikai, pēc traumām, pirms operatīvās iejaukšanās un pirms onkoloģisku saslimšanu ārstēšanas.

Deguna blakusdobumu datortomogrāfija.

Veic tad, ja ir ieilgušas iekaisīgas slimības deguna rajonā (sinusīts (haimorīts, rinīts, sfenoidīts, frontīts un etmoidīts), pirms operatīvās iejaukšanās, jaunveidojumu, patoloģiju un traumu diagnostikai. Augšžokļa (Haimora) dobumu diagnostikai var tikt pielietota dentālā DT. 

datortomogrāfijas PRIEKŠROCĪBAS

Datortomogrāfijai ir vairākas priekšrocības:

 •        nesāpīga - ļauj diagnosticēt slimības un dažādas medicīniska rakstura problēmas to agrīnajās stadijās;
 •        operatīva - rezultātus var iegūt nākamajā dienā, bet, ja tie nepieciešami steidzami - jau pēc stundas;
 •        nodrošina augstu attēlu kvalitāti, ļaujot saskatīt kaulu struktūru, asinsvadu un mīksto audu attēlus;
 •        ir mazāka jutība pret pacienta kustībām (salīdzinot ar MR);
 •        to var veikt pat cilvēkiem ar elektroniskajiem vai metāla implantiem.

Šo izmeklējumu veidu ārstēšanas laikā izmanto arī kontroles nolūkos, lai noskaidrotu, kā organisms reaģē uz ārstēšanu (piemēram, ārstējot ar staru un ķīmijterapiju). 

KONTRINDIKĀCIJAS datortomogrāfijas VEIKŠANAI

Kontrindikācijas DT veikšanai:

 •        grūtniecība;
 •        ja ķermeņa masa pārsniedz datortomogrāfa pieļaujamo masu.

Kontrindikācijas DT veikšanai ar kontrastvielu:

 •        alerģija uz ievadāmo kontrastvielu;
 •        smags izmeklējamā stāvoklis;
 •        smagi noritošs cukura diabēts;
 •        vairogdziedzera patoloģijas;
 •        nieru mazspēja;
 •        mieloma.

Ja nepieciešams, pirms kontrastvielas ievadīšanas var tikt veiktas darbības ar mērķi novērst alerģiju. ​​​Pierakstīties pa tālruni+37180200991