POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

RENTGENOGRĀFIJA

Rentgenogrāfija - diagnostikas metode, kas pēta organisma daļu iekšējo struktūru, izmantojot rentgena starus un projicējot attēlu uz īpašas digitālās plāksnes.

Rīgas 2. slimnīcā veic plaša spektra rentgenogrāfiskus izmeklējumus.

Pirms izmeklējuma nepieciešams pierakstīties poliklīnikas reģistratūrā:
+37180200991,  67607243 vai 67607245
vai pieraksts@slimnica.lv 
Pierakstīties iespējams no 8:00 līdz 17:00

Rentgenkabineta darba laiks darba dienās 9:00-17:00.

OBLIGĀTI LĪDZI IR JĀBŪT NOSŪTĪJUMAM NO ĢIMENES ĀRSTA VAI SPECIĀLISTA!


Vairākumam cilvēku šis izmeklēšanas veids vairāk pazīstams ar nosaukumu rentgens.

Rentgenogrāfisko izmeklēšanu nozīmē profilaktiskajās apskatēs, bojājumu un infekciju slimību (pneimonija, artrīts u.c.)  sarežģījumu diagnostikai, ārstēšanas efektivitātes kontrolei, sirds un plaušu slimību konstatēšanai. Veic arī mugurkaula, galvaskausa, locītavu, gremošanas orgānu, aknu un nieru izmeklēšanu. Rentgenogrāfisko izmeklēšanu veic arī reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļā, lai kontrolētu centrālā katetra un endotraheālās caurules pareizu ievietošanu. 

RENTGENOGRĀFIJAS PROCEDŪRA

Šī procedūra ir absolūti nesāpīga. Izmeklējamais nostājas, apsēžas vai noguļas pie rentgena aparāta tā, kā norāda medicīnas darbinieks (stāvoklis ir atkarīgs no izmeklējamās ķermeņa daļas). Izmeklējumu laikā nedrīkst kustēties. Pēc procedūras medicīnas darbinieks pārbauda attēlu kvalitāti un nepieciešamības gadījumā var atkārtot procedūru. 

SAGATAVOŠANĀS RENTGENOGRĀFIJAI

Šai diagnostikas metodei nav nepieciešama nekāda īpaša sagatavošanās. Pirms procedūras jānoņem rotaslietas, pulksteni un citus metāliskus priekšmetus.

Ja nepieciešams izmeklēt gremošanas orgānus, nepieciešams vai nu samazināt uzņemtās pārtikas un šķidruma daudzumu, vai arī ārsts Jums pastāstīs, kādu diētu un cik ilgi jāievēro pirms izmeklējumiem. 

KĀDAS ĶERMEŅA DAĻAS IZMEKLĒ AR RENTGENOGRĀFIJAS PALĪDZĪBU RĪGAS 2. SLIMNĪCĀ?

Kaulu un locītavu rentgens.

Ļauj veikt lūzumu, plaisu, izmežģījumu un pamežģījumu diagnostiku, kaulu un locītavu slimību diagnostiku. Šo izmeklējumu nozīmē šādiem ķermeņa apgabaliem: pirkstiem, roku locītavām, pēdām, krūšu kaulam, atslēgas kaulam, iegurņa kauliem, krustu kaula un zarnkaula locītavām, cauruļveida kauliem (gurnu, plecu u.c.), elkoņiem, plaukstas, ceļgalu un gūžu locītavām.

Mugurkaula rentgens.

Vienkāršs veids kā konstatēt muskuļu-skeleta sistēmas slimības: traumas, deģeneratīvi distrofiskas slimības (osteohondroze, kifoze, skolioze), infekciju un iekaisīgas slimības, kā arī audzējus. Tiek veikts pie sūdzībām par galvassāpēm, sāpēm kakla rajonā, diskomforta grozot galvu, galvas reibšanu, acu ņirboņu, traumu gadījumā u.c.

Krūškurvja (plaušu) rentgens.

Nozīmē apakšējo elpceļu iekaisīgu slimību un audzēju profilaksei un diagnostikai (pneimonija, tuberkuloze, plaušu sēnīšu slimības).

Deguna blakusdobumu rentgens. 

Nozīmē sinusīta diagnostikai.

RENTGENOGRĀFIJAS PRIEKŠROCĪBAS

Šīs diagnostikas metodes priekšrocība ir tās pieejamība, jo rentgena aparāts ir gandrīz jebkurā slimnīcā. Izmeklējumi ir arī salīdzinoši nedārgi un ātri veicami. 

RENTGENOGRĀFIJAS KONTRINDIKĀCIJAS

Nav noslēpums, ka staru slodzes, kurām organisms tiek pakļauts rentgenogrāfijas laikā, var novest pie radiācijas izraisītām mutācijām, neraugoties uz to, ka aparāta radītās staru slodzes ir maznozīmīgas. Tādēļ rentgenu nepieciešams veikt tikai pēc ārsta nozīmējuma un ievērojot visas drošības prasības.

Diagnostiskajai rentgenogrāfijai praktiski nav kontrindikāciju, taču šim izmeklējumam ir jābūt pamatotam. Reizēm pat grūtniecības laikā var nozīmēt rentgenogrāfiju - tādos gadījumos grūtnieces vēderu nepieciešams aizsargāt ar svina priekšautu.

Svarīgi!  Profilaktisko rentgenogrāfiju aizliegts veikt grūtniecēm un bērniem līdz 14 gadu vecumam (atsevišķos gadījumos līdz 18 gadu vecumam). 

RENTGENOGRĀFISKU IZMEKLĒJUMU CENRĀDIS

Pacientiem ar nosūtījumu no ģimenes ārsta vai speciālista un ar iepriekš veikto pierakstu jāmaksā tikai pacienta iemaksu 3 EUR par izmeklējumu.

​Maksas pakalpojumus var veikt tikai ar ārsta nosūtījumu.

PakalpojumsCenas EUR

Rentgenogrāfija 1 virzienā11.00

Rentgenogrāfija 2 virzienos18.00

Rentgenogrāfija 3-4 virzienos24.50

Rentgenogrāfija 5 un vairāk virzienos55.00

Digitālo attēlu druka diskā (1 attēls)3.00

Aprakstīt citu iestāžu RTG uzņēmumus8.00