POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

ULTRASONOGRĀFIJA

​​

Ultrasonogrāfijas izmeklējumi (USG) - metode, kas ļauj izmeklēt iekšējos orgānus un audus, izmantojot augstas frekvences skaņas viļņus.

Rīgas 2. slimnīcā veic plaša spektra ultrasonogrāfijas izmeklējumus: locītavu, muskuļu, saišu, mīksto audu, vēdera dobuma, vairogdziedzera, asinsvadu. Lai veiktu izmeklējumu ir nepieciešams pieraksts.

​​

Pierakstīties pa tālruni:  +37180200991

USG laikā viļņi tiek fokusēti un vērsti uz izmeklējamo ķermeņa apgabalu, turklāt reālajā laikā tiek ģenerēts izmeklējamā apgabala attēls. USG procedūra ir nesāpīga.

 Šo diagnostikas metodi plaši pielieto, lai diagnosticētu vairākas patoloģijas, tostarp arī muskuloskeletālas un pārbaudītu slimību ārstēšanas gaitu. ​

 ULTRASONOGRĀFIJAs procedūra

USG veikšanai pacients noguļas uz kušetes. Uz izmeklējamās personas ādas apgabala ārsts uzklāj īpašu gēlu (bez gēla attēls nebūs pietiekami skaidrs). Pēc tam pie ķermeņa tiek pielikta īpaša ierīce, ar kuru 15 minūtes tiek veikta izmeklēšana.

Reizēm, atsevišķu orgānu USG veikšanai, pacienta organismā ir nepieciešams ievadīt detektoru. 

Sagatavošanās ultrasonogrāfijai

Sagatavošanās dažiem USG veidiem:

-       Vēdera dobuma orgānu USG tiek veikta no rīta, tukšā dūšā;

-       Sieviešu dzimumorgānu, prostatas un urīnpūšļa USG tiek veikta pie pilna urīnpūšļa;

-       Piena dziedzeru USG tiek veikta menstruālā cikla 5.-7. dienā. 

Kādus ULSTRASONOGRĀFIJAS IZMEKLĒJUMUS veic RĪGAS 2. SLIMNĪCĀ?

Muskuļu un locītavu ultrasonogrāfiju.

Ļauj konstatēt patoloģisku muskuļu stāvokli, cīpslu plīsumus, sķidruma uzkrāšanos vai asinsizplūdumus, mīksto audu audzējus, kā arī redzēt izmaiņas artrīta gadījumā.

Vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju.

Veic, lai apskatītu orgānu izmērus un struktūru, konstatētu jebkādas izmaiņas vai iekaisuma procesus. Vēdera dobuma orgānu USG ietver aizkuņģa dziedzera, kuņģa, aknu, liesas, žultspūsļa, apendicīta, tievās un resnās zaras USG.  Var ietvert arī nieru USG. Bieži vien tieši plānveida USG laikā tiek konstatēti žultspūsļa akmeņi.

Augšējo un apakšējo ekstremitāšu ultrasonogrāfiju.

Ļauj apskatīt vēnu un artēriju stāvokli, izpētīt asins plūsmas īpatnības, orgānu un audu asinsapgādes īpatnības, identificēt traucējumus, konstatēt sašaurinājumus un trombus.

Galvas un kakla asinsvadu ultrasonogrāfiju.

Palīdz uzzināt, kāda ir asinsvada caurejamība, lūmena diametrs, vai ir intralumināli veidojumi, ļauj noteikt audu stāvokli ap artērijām un vēnām. Izmeklējumi palīdz noteikt asinsizplūdumu vietu galvas traumas gadījumā. Šo USG veidu bieži vien veic hipertonijas un aterosklerozes gadījumā.

Uropoetiskas sistēmas ultrasonogrāfiju.

Lai identificētu dažādas slimības, labdabīgus un ļaundabīgus jaunveidojumus.

Šis USG veids ietver: sievietēm - nieru un urīnpūšļa izmeklējumu ar pilnu un tukšu urīnpūsli; vīriešiem - nieru, prostatas un urīnpūšļa izmeklējumu ar pilnu un tukšu urīnpūsli.

 Vairogdziedzera USG.

Palīdz noteikt cistu un mezglu esamību, ieraudzīt dziedzera izmēra un struktūras izmaiņas. 

ultrasonogrāfijas priekšrocības

Izmeklēšanai ar ultraskaņu ir šādas priekšrocības:

-       droša diagnostikas metode

-    lēta diagnostikas metode  

-       sniedz detalizētu informāciju par izmeklējamo ķermeņa daļu. 

ultrasonogrāfijas bīstamība

Šobrīd nav konstatēta medicīnisko USG aparātu negatīva ietekme uz cilvēka organismu. USG kļūst bīstama, ja starojuma intensitāte pārsniedz 10 W/cm2, taču medicīniskajai aparatūrai šis rādītājs sasniedz vien 0,05-0,25 W/cm2. Izmeklējumu uzskata par pilnīgi drošu.