POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

POLIKLĪNIKAS REĢISTRATŪRA: +371 80 200 991 / TRAUMPUNKTS: +371 67614033

Rīgas 2. slimnīca

Balsta un kustību slimības

               Visbiežāk sastopamās balsta un kustības slimības ir ķirurģiska rakstura. Tie ir lūzumi, mežģījumi un sasitumi, kā arī slimības, kas izraisa skeleta deformācijas – osteoporoze, artroze un artrīti.

C vitamīns veicina dzīšanas procesu. C vitamīna avoti uzturā ir upenes, pētersīļu lapas, mārrutki, paprika, briseles kāposti (nevārīti), kivi, ziedkāposti, apelsīni, baltie galviņkāposti.

 ! Ieteicams ēst svaigus dārzeņus un augļus, jo pie termiskās apstrādes liela daļa C vitamīna izzūd.

Kalcijs (Ca) nodrošina skeleta izturību. Kalcija avoti uzturā ir piens, kefīrs, jogurts, biezpiens un siers.

D vitamīns nepieciešams, lai organismā uzsūktos un tiktu transportēts uz kaulaudu struktūrām. D vitamīna avoti ir olas, sviests, siļķe (mērenos daudzumos).

Cinks (Zn) veicina kaulu ātrāku dzīšanu. Daudz cinka ir liesa gaļā, olās, jūras zivīs, pilngraudu produktos (auzu pārslās), zirņos, pupās, rupjmaizē.

 ! Šie produkti ir arī labi olbaltumvielu avoti.

K vitamīns nepieciešams kaulu struktūras veidojošā proteīna osteokalcīna sintēzei organismā. Nozīmīgākie K vitamīna avoti uzturā ir kāposti, ķirbji, pētersīļu laksti, ziedkāposti, spināti.

Magnijs (Mg) ietilpst kaulaudos un piedalās vairāku fermentu darbībā. Magnija avoti ir kviešu putraimi, auzu pārslas, kukurūza, rudzu maize, pupas, kāposti, kartupeļi, smiltsērkšķu augļos, avenēs.