20. oktobris – Starptautiskā osteoporozes diena. Speciālisti aicina noteikt kaulu minerālo blīvumu - Rīgas 2.slimnīca
DEXA jeb osteodensitometrijas izmeklējums. Attēls: Rīgas 2. slimnīcas fotoarhīvs.

20.10.2023. | Rīgas 2.slimnīca

Starptautiskā osteoporozes diena tiek atzīmēta 20. oktobrī, akcentējot šo pasaulē izplatītāko kaulu slimību un tās ietekmi un sabiedrības veselību. Visprecīzākā metode osteoporozes diagnosticēšanai ir osteodensitometrija (DEXA), ko var veikt arī Rīgas 2. slimnīcas Konsultatīvajā poliklīnikā.

Osteoporoze ir hroniska, progresējoša kaulu slimība, kurai ir raksturīgs pazemināts kaulu minerālais blīvums. Veicinošie faktori, kādos gadījumos jādomā par osteoporozi: ilgstoša medikamentu lietošana (piem., glikosteroīdi), blakusslimības (hroniskas iekaisuma slimības, hormonālas slimības), vecums (sievietēm 65+ un vīriešiem 70+ rekomendēts ik gadu veikt profilaktisko pārbaudi), menopauze, slaida ķermeņa uzbūve, mazkustīgs dzīvesveids, uzturs, smēķēšana, bieža alkohola lietošana, radiniekiem bijusi osteoporoze un lūzumi nenozīmīgu traumu dēļ.

Kaulu minerālo blīvumu var noteikt:

• mugurkaula jostas daļas skriemeļiem;
  • gūžas kaulam;
  • visam ķermenim;
  • pacientiem ar gūžas locītavas endoprotēzēm.

Izmeklējumam var pieteikties ar e-pierakstu, zvanot uz konsultatīvo tālruni 80200991 darba dienās plkst. 8:00 – 16:00 vai rakstot uz e-pastu pieraksts@slimnica.lv.

2023. gada sākumā tika uzsākta jauna sadarbība ar mērķi uzlabot kaulu veselību un novecošanos. Pasaules Veselības organizācija un Eiropas Osteoporozes, osteoartrīta un muskuļu un skeleta sistēmas slimību klīnisko un ekonomisko aspektu biedrība paraksta vienošanos, lai izstrādātu stratēģisku ceļvedi kaulu veselībai un novecošanai un atbalstītu sabiedrības veselības stratēģiju, lai novērstu lūzumus gados vecāku cilvēku vidū.

Fakti par osteoporozi

Atbilstoši Starptautiskā osteoporozes fonda datiem ir pieejama statistika par slimības izplatību. Vēstīts, ka 2019. gadā Eiropas Savienībā, kā arī Šveicē un  Lielbritānijā kopumā ar hronisko slimību sirga 32 miljoni (5,6% no visiem Eiropas iedzīvotājiem vecumā virs 50 gadiem) cilvēku:

♀ 25,5 milj. (22,1% sieviešu vecumā virs 50 gadiem);

♂ 6,5 milj. (6,6% vīriešu vecumā virs 50 gadiem).

Apskatot tieši Latvijas populāciju un saslimstības rādītājus, secināts, ka aptuvenais osteoporozes pacientu skaits 2019. gadā bija 124 800 (5,8% no kopējā iedzīvotāju skaita). Gadā tiek gūti ap 15 800 jauni osteoporostiskie lūzumi, un tiek lēsts, ka 2034. gadā to skaits palielināsies par 8,2% (2034. g. – 17 100 lūzumi).

Jaunu un atkārtotu lūzumu ekonomiskais slogs Latvijā 2019. gadā bija 49 milj. eiro (2,9% no kopējiem valsts veselības aprūpes izdevumiem), kas ir palielinājies par 11 milj. eiro salīdzinājumā ar 2010. gadu (38 milj. eiro 2010. gadā). Turklāt sieviešu īpatsvars ar augstu lūzumu risku, kuras nesaņēma ārstēšanu (ārstēšanas pārtraukums) 2019. gadā bija 78% (2010. g. – mazāk nekā 85%).

Uzticiet rūpes par savu kaulu un locītavu veselību Rīgas 2. slimnīcas speciālistiem!

SIA “Rīgas 2. slimnīca” ir veselības aprūpes kapitālsabiedrība. Galvenais darbības virziens ir kustību balsta sistēmas slimību ārstēšana un rehabilitācija, kā arī neatliekamā medicīniskā palīdzība skeleta traumu gadījumos un plānveida ortopēdisko ārstniecību dažādu skeleta un locītavu slimību gadījumos.