16. oktobris – Pasaules anestēzijas diena. Anesteziologa loma veiksmīgas operācijas norisē - Rīgas 2.slimnīca
Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļa. Attēls: Rīgas 2. slimnīcas fotoarhīvs.

16.10.2023. | Rīgas 2.slimnīca

Ikgadējā Pasaules anestēzijas diena tiek atzīmēta 16. oktobrī, lai uzsvērtu anesteziologu, reanimatologu un atbalsta personāla svarīgo lomu, pacientiem sniedzot iespēju nejust sāpes ķirurģisku operāciju vai procedūru laikā. Rīgas 2. slimnīcas Intensīvās terapijas un anestezioloģijas (ITA) nodaļas komanda rūpējas par slimniekiem visu diennakti un palīdz pēc iespējas ātrāk atgūt mobilitāti.

Šie profesionālie svētki tiek dēvēti arī ar Pasaules ētera dienu, jo 1846. gada 16. oktobrī Viljams T.G. Mortons veica pirmo veiksmīgo dietilētera anestēzijas demonstrāciju.

“Mūsdienās starpdisciplināram ārstniecības personu komandas darbam ir būtiska nozīme gan pirms, gan operācijas, gan pēcoperācijas periodā. Šajā zīmīgajā dienā kolēģiem novēlu darba prieku, atbilstošu novērtējumu, kā arī vēlmi un iespēju nepārtraukti papildināt zināšanas, rūpējoties par savu mūžizglītību,” uzsver dr. Dzintra Pūka,  pieredzējusī anestezioloģe, reanimatoloģe. Traumatoloģijā un ortopēdijā specializētās Rīgas 2. slimnīcas ITA nodaļā strādā vairāki desmiti speciālisti, no kuriem ir 13 anesteziologi, reanimatologi, divi ārsti-rezidenti un 16 vispārējās aprūpes māsas.

Ar ko nodarbojas anesteziologs, reanimatologs?

Anesteziologs, reanimatologs ir ārsts, kurš ar medikamentu palīdzību manipulācijas padara pēc iespējas mazāk sāpīgas, kā arī mazina pacienta stresu.

Komandā ar vispārējās aprūpes māsu anestēzijā un intensīvajā terapijā ārsts nodrošina pacienta dzīvības procesu uzturēšanu operācijas laikā, kontrolē dzīvībai svarīgās funkcijas, kā arī palīdz mazināt sāpes pēc operācijas.

Lai operācija vai izmeklējums noritētu sekmīgi, anesteziologs, reanimatologs:

• palīdz izvēlēties vispiemērotāko anestēzijas veidu;
  • pareizi sagatavo pacientu pirms operācijas vai izmeklējuma un iepazīstina viņu ar režīmu pēc operācijas periodā;
  • sniedz vispārēju informāciju par anestēziju veidiem un individuāli konsultē par izvēlēto anestēziju, lai mazinātu psiholoģisko diskomfortu pirms operācijas vai izmeklējuma.

Kad ir nepieciešama anesteziologa, reanimatologa konsultācija?

Vizīte pie ārsta ir jāieplāno, ja:

• paredzēta operācija;
  • paredzēti diagnostiskie izmeklējumi, ko veic vispārējā vai daļējā anestēzijā.

Aicinu pacientus droši nākt uz Rīgas 2. slimnīcu, kur katrs tiks individuāli novērtēts. Mēs ļoti uzmanīgi un rūpīgi piemeklēsim piemērotāko, drošāko atsāpināšanas veidu. Arī pēc operācijas norises parūpēsimies par drošību un noņemsim sāpes,” tā mudina un iedrošina ārste Dz. Pūka.

Kā sagatavoties vizītei pie anesteziologa, reanimatologa?

Dodoties uz konsultāciju pie ārsta:

• jāņem līdz pēdējā laikā veiktās laboratoriskās analīzes un izmeklējumu (piem., ehokardiogramma (EHO), elektrokardiogramma (EKG)) apraksti;
  • jāsagatavo informācija par lietotajiem medikamentiem;
  • jāapkopo informācija par slimību vēsturi.

Tādējādi ārstam būs maksimāli daudz informācijas, kas atvieglos piemērotākās anestēzijas metodes un medikamentu izvēli.

Vizītes laikā ārsts iepazīstas ar pacienta veselības stāvokli, pārbaužu un analīžu rezultātiem, slimības vēsturi, plānotās operācijas vai medicīniskās manipulācijas veidu un izvērtē, vai anestēzija konkrētam pacientam ir iespējama un pieļaujama. Iespējams, ka ārsts lūgs aizpildīt anketu un/vai uzdos dažus papildus jautājums, kas palīdz izvērtēt pacienta individuālās īpatnības. Anesteziologs, reanimatologs izvērtē arī varbūtējos narkozes riskus, izvēlas katram pacientam atbilstīgu un pieļaujamu anestēzijas veidu, izstrādā individuālu anestēzijas plānu. Visus jautājumus anesteziologs pārrunā ar pacientu un ārstējošo ārstu, kurš veic operāciju vai izmeklējumu.

Piesakieties uz vizīti:

• zvanot uz bezmaksas konsultatīvo tālruni 80200991 darba dienās plkst. 8:00 – 16:00;
  • rakstot uz e-pastu pieraksts@slimnica.lv.

E-pastā jānorāda:

– Pacienta vārds, uzvārds, kontakttālrunis;

– Problēma, ar kuru vēlaties vērsties pie speciālista, vai izmeklējuma veids;

– Pieraksta veids (pacienta iemaksa vai maksas vizīte).

• Rīgas 2. slimnīcas Konsultatīvās poliklīnikas reģistratūrā (2. st.), Ģimnastikas ielā 1.

Uzticiet rūpes par savu veselību Rīgas 2. slimnīcas speciālistiem!