Pacientu skola: unikāls projekts slimniekiem, kam gaidāma locītavas endoprotezēšanas operācija - Rīgas 2.slimnīca
Pirmās “Pacientu skolas” dalībnieces (08.06.23.). Attēls: Rīgas 2. slimnīcas fotoarhīvs.

12.06.2023. | Rīgas 2.slimnīca

“Pacientu skola” ir jauns Rīgas 2. slimnīcas projekts pacientu izglītošanai un līdzestības stiprināšanai pirms locītavas nomaiņas operācijas. Nepilnas dienas laikā mūsu specializētā klīnika nodrošina klātienes prezentācijas, izmeklējumus, konsultācijas, procedūras, praktisko apmācību vienuviet tiem cilvēkiem, kuriem gaidāma locītavas endoprotezēšanas operācija.

Pirmajā “Pacientu skolā” piedalījās sešas pacientes. Dalībnieces bija vienisprātis, ka šim projektam ir liela pievienotā vērtība, jo saprotamā un koncentrētā veidā var uzzināt visu nepieciešamo informāciju gan teorētiski, gan praktiski – proti, izmēģināt individuālos palīglīdzekļus fizioterapeita vadībā, noskaidrot interesējošos jautājumus sarunā ar ārstu vai speciālistu, veikt pirmsoperācijas izmeklējumus un analīzes u.c. Piemēram, “Pacientu skolas” dalībniece Snežana atzina, ka ir pateicīga un apmierināta ar rezultātu, jo radās pārliecība un nostiprinājās drošības sajūta par gaidāmo locītavas nomaiņas operāciju.

Šo iniciatīvu Rīgas 2. slimnīcas personāls pārņēma pēc pieredzes apmaiņas pie Vācijas kolēģiem, kur tā ir pārbaudīta prakse, sagatavojot pacientus operācijai. “Pacientu skolā” ir iesaistīta mediķu un speciālistu komanda, kam ir svarīga loma pirmsoperācijas, locītavas nomaiņas un pēcoperācijas periodā – Operāciju bloks, ķirurgs (traumatologs, ortopēds), Intensīvas terapijas un anestezioloģijas nodaļas personāls, t.i., anesteziologs, reanimatologs un virsmāsa, kā arī Rehabilitācijas nodaļas speciālisti, t.i., fizioterapeits un ergoterapeits.

“Pacientu skolas” dalībnieki tiek individuāli aicināti uz grupas nodarbību, pulcējot cilvēkus, kam tuvākajā laikā paredzēta plānveida locītavas endoprotezēšanas operācija. Šis projekts ir ļoti vērtīgs ieguldījums pacientu izglītošanā un līdzestības stiprināšanā, jo mazinās neziņa un bažas par gaidāmo ķirurģisko manipulāciju un ievērojami mazinās pirmsoperācijas stress. Pacientes rekomendēja turpināt šo iniciatīvu, jo no pacientu puses tiek gūta vērtīga pieredze. Kā atzina dalībnieces, “Pacientu skola” ir ļoti nepieciešams projekts.

Pilnvērtīgam pacienta sagatavošanās procesam un viņa atbildībai ir ļoti svarīga nozīme visos posmos: nepieciešamo dokumentu un līdzi ņemamās somas satura sagatavošana, pirmsoperācijas diētas ievērošana, ierašanās stacionārā, ķirurģija, rehabilitācijas process u.c. Sadarbībā ar pacientu Rīgas 2. slimnīcas speciālisti parūpēsies par pacientu kaulu un locītavu veselību.