Svinīgā gaisotnē atzīmēta datorizētās ortopēdiskās ķirurģijas 20 gadu jubileja Latvijā - Rīgas 2.slimnīca
Latvijas Gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas asociācijas biedri un viesi jubilejas pasākumā 16.06.23. © Atis Tiltiņš.

26.06.2023. | Rīgas 2.slimnīca

Pulcējoties vadošajiem traumatologiem, ortopēdiem, atzīmēta 20. gadskārta, kopš Rīgas 2. slimnīcā, Latvijā un Baltijas valstīs ceļu locītavas nomaiņai sāka izmantot kinemātiskās navigācijas endoprotezēšanas sistēmu. Šī inovācija iezīmēja pagriezienu punktu ortopēdijas nozarē, un šobrīd ir noderīgs instruments zinošu speciālistu rokās.

Svinīgo sēdi rīkoja Latvijas Gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas asociācija, pulcējot gan profesionālās organizācijas biedrus, gan ārzemju viesus – datornavigācijas sistēmas “Orthopilot”© ražotāja pārstāvjus. Pasākumu atklāja dr. Jānis Petronis, viens no Latvijas ortopēdijas attīstītājiem un viens no pirmajiem latviešu ķirurgiem, kurš endoprotezēšanas operācijās sāka izmantot viedo asistentu, un vieslektors dr. Frīdrihs Tīlemanis (Friedrich Thielemann), kurš bija viens no kinemātiskās navigācijas endoprotezēšanas sistēmas lietošanas pionieriem Vācijā, kā arī 2003. gadā vadīja paraugoperāciju Rīgas 2. slimnīcā.

Viedais asistents paver iespēju ar augstāku precizitāti ievietot implantus un objektīvi novērtēt rezultātu, turklāt tam ir būtiska loma jauno speciālistu apmācībā. Datornavigācijas sistēma “Orthopilot”© sniedz papildu zināšanas un prasmes, proti, topošie ķirurgi var uzskatāmi sekot līdzi operācijas gaitai un soļiem, lai reāllaikā redzētu, kā plānošana un katrs solis ietekmē locītavas nomaiņas operācijas rezultātu.

Savā lekcijā “Navigācija – vakar, šodien, rīt” sertificēts traumatologs, ortopēds, Rīgas 2. slimnīcas valdes priekšsēdētājs dr. Sandris Petronis akcentēja priekšrocības, izmantojot viedo asistentu, kā arī iezīmēja trīs attīstības perspektīvas: uzlabotu ķirurģisko precizitāti, iespējamo kinemātiskās navigācijas sistēmas būtisko nozīmi ķirurģiskajā apmācībā un simulācijā, kā arī papildinātās un jauktās realitātes iespējas.

Datorizētās ortopēdiskās ķirurģijas pirmsākumi meklējumi 1997. gada 21. janvārī Grenoblē, Francijā, kur ar “OrthoPilot”© tika veikta pirmā ceļa locītavas nomaiņas operācija. Šobrīd jau pasaulē ir vairāk nekā 900 sistēmu un 1 500 ķirurgu veikuši vairāk nekā 300 000 navigētas locītavas endoprotezēšanas operācijas.

Patlaban kinemātiskās navigācijas endoprotezēšanas sistēmai ir stabila vieta Latvijas ortopēdijā. To izmanto sešas medicīnas iestādes. Piemēram, 2022. gadā Rīgas 2. slimnīcā 62% no ceļa locītavas nomaiņas operācijām veiktas, izmantojot kinemātisko datornavigācijas sistēmu.

Par Latvijas Gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas asociāciju

Profesionālā organizācija Latvijas ārstu profesionālo, ekonomisko un tiesisko interešu aizstāvībai, Latvijas sabiedrības veselības veicināšanai, kā arī valsts veselības aprūpes sistēmas un ārstu kvalifikācijas pastāvīgai pilnveidošanai.