Pacientu skola – ar lielāku sagatavotību pirms locītavas nomaiņas operācijas - Rīgas 2.slimnīca
“Pacientu skolas” dalībnieki. Attēls: Rīgas 2. slimnīcas fotoarhīvs.

Pacientu skola – ar lielāku sagatavotību pirms locītavas nomaiņas operācijas

29.12.2023. | Brigita Zutere, mārketinga un komunikācijas speciāliste

Ik gadu Rīgas 2. slimnīcā tiek veiktas ap 1 000 plānveida endoprotezēšanas jeb locītavas nomaiņas operācijas. Tāpēc ar mērķi slimniekus iedrošināt, izglītot un tiem veikt visas nepieciešamās procedūras vienkopus šā gada jūnijā tika aizsākts Latvijā unikāls projekts “Pacientu skola”. Līdz gada beigām norisinājušās 9 nodarbības. Visi dalībnieki kā viens augsti novērtējuši dalību informatīvi izglītojošajās nodarbībās, paužot, ka ir guvuši lielāku pārliecību un gatavību gaidāmajai operācijai.

“Pacientu skolas” komandu veido ārstniecības personāla un speciālistu komanda, kam ir būtiska nozīme pacientu sagatavošanā pirms operācijas un atveseļošanās procesā – ķirurgi (traumatologi, ortopēdi), Operāciju bloks, Intensīvas terapijas un anestezioloģijas nodaļas personāls, kā arī Rehabilitācijas nodaļas speciālisti.

Seši galvenie ieguvumi, ko uzsver pacienti

1. Vienuviet tiek veiktas visas nepieciešamās analīzes, tādējādi ietaupot laiku un mazinot stresu pirmsoperācijas periodā;
  2. Pacients tiek informēts par visu, kas viņu sagaida no iestāšanās brīža slimnīcā – soli pa solim;
  3. Iespēja jau iepriekš ergonomiski iekārtot savu mājokli un izmēģināt tehnisko palīglīdzekļu lietošanu;
  4. Vērtīgi fizioterapeita ieteikumi un praktiskā nodarbība, kuras laikā var patrenēties staigāt gan ar rāmi, gan kruķiem, un pēc operācijas šīs prasmes ataust atmiņā automātiski;
  5. Pēc informatīvi izglītojošajām aktivitātēm ir iespēja paēst pusdienas (izvairoties no vājuma izpausmēm pēc analīžu nodošanas tukšā dūšā);
  6. Izdevība satikt un iepazīt cilvēkus, kuri par pacientu rūpēsies operācijas dienā un pēcoperācijas laikā.

Pacientes pieredze: uzzināt “nezināmo” un uzticēties

“Neziņa, bailes no nezināmā, ar to savā dzīvē droši vien ir saskāries ikviens. Bet it sevišķi to var teikt par sajūtu, kas rodas pirms jebkuras operācijas, lielākas vai mazākas. Kaut arī mūsdienās iespējams interesējošos jautājumus pētīt internetā, tomēr tas tik un tā paliek lielais “nezināmais”… Arī man bija jāveic plānotā operācija. Pirms tās man tika piedāvāta lieliska iespēja apmeklēt “Pacientu skolu”, ko arī darīju un noteikti to ieteiktu arī citiem pacientiem. Viens no mērķiem, lai ārstēšanās noritētu sekmīgi, ir mazināt stresu, ko izjūt pacients. Varu teikt, ka manā gadījumā tas nostrādāja,” tā komentē Gunta Kalniņa.

“Pacientu skolas” dalībniece ieskicē savu pieredzi: “Uzturoties slimnīcas telpās, apmācībā uzzinot daudz noderīgas informācijas un ieteikumus, noskaidrojot sev interesējošos jautājumus, un arī praktiski mācoties pārvietoties ar kruķiem, tu pats, sev nemanot, kļūsti stiprāks, drošāks, kā arī redzi un ieklausies, ko saka citi tādi paši “bēdu brāļi un māsas”, kopā pusdienojot garšīgo un veselīgo slimnīcas ēdienu. Bet viens no jaukākajiem momentiem, iestājoties slimnīcā, ir satikt kādu no “Pacientu skolā” redzētajiem un it kā pazīstamajiem cilvēkiem. Bet, protams, pats galvenais ir uzticēties savam ārstējošajam ārstam, paļauties un apbrīnot šo darbu un dzīves sūtību… Personalizēta attieksme, iejūtīga un rūpīga attieksme no gandrīz katra darbinieka, mierīga, laba atmosfēra, gribas teikt “mājīgums”, tas raksturo Rīgas 2. slimnīcu kā vietu, kuru es ieteiktu citiem un uz kuru dotos vēlreiz, ja tā būtu vajadzīgs. Nekad neaizmirsti tos, kas tev darījuši labu, kad tev bija grūti! No sirds paldies!”

Traumatoloģijā un ortopēdijā specializētajā Rīgas 2. slimnīcā tiek veiktas lielo locītavu – gūžas un ceļa – plānveida endoprotezēšanas operācijas. Pacienti uz nodarbībām tiek aicināti individuāli, izvērtējot katru gadījumu individuāli.  Plānots, ka 2024. gadā “Pacientu skolas” nodarbības norisināsies biežāk, tādējādi sniedzot iespēju piedalīties daudz plašākam slimnieku un tuvinieku lokam.

Par Rīgas 2. slimnīcu Rīgas 2. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Daugavas kreisajā krastā, kas sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību traumu gadījumos un plānveida ortopēdisko ārstēšanu dažādām kaulu un locītavu slimībām.