Endoprotezēšanas navigācijas sistēmai Baltijā aprit 20 gadi. Ko esam ieguvuši? - Rīgas 2.slimnīca
Rīgas 2. slimnīcas komanda operāciju zālē pie jaunās endoprotezēšanas datornavigācijas sistēmas “Orthopilot” (2003). No kreisās: traumatologi, ortopēdi dr. Andris Laāts, dr. Edgars Sīpols, kardiologs dr. Biruta Reinšmite, traumatologs, ortopēds dr. Jānis Petronis. Attēls: J. Petroņa personīgais arhīvs.

Endoprotezēšanas navigācijas sistēmai Baltijā aprit 20 gadi. Ko esam ieguvuši?

22.03.2023. | Rīgas 2.slimnīca

Jaunums endoprotezēšanā! Ar šādu virsrakstu 2003. gada martā Latvijā iepazinām datornavigācijas sistēmu “Orthopilot”©, kuru kā pirmā Baltijas valstīs ieviesa traumatoloģijā un ortopēdijā specializētā Rīgas 2. slimnīca. Šodien traumatologi, ortopēdi jau strādā ar 6. paaudzes kinemātiskās navigācijas endoprotezēšanas sistēmu un novērtē tās devumu operācijas gaitā – precizitāti, pacientu drošību un ātrumu.

Pirmā ceļa locītavas endoprotezēšanas operācija pasaulē, pielietojot ražotāja “Aesculap” izstrādāto datornavigācijas sistēmu, tika veikta 1999. gada jūnijā Vācijā. Jaunā metode strauji izplatījās Rietumeiropā un kļuva par noteicošo tehnoloģiju jaunu locītavu implantēšanā. “Gan ārzemju kolēģu pieredze, gan mūsu novērojumi rādīja – strādājot ar šo sistēmu, operāciju rezultāti uzlabojas par 30%. Tolaik tas bija augsts zinātnisks tehnoloģijas sasniegums visā pasaulē,” tā atceras dr. Jānis Petronis, sertificēts traumatologs, ortopēds, tā laika Rīgas 2. slimnīcas vadītājs, kurš ieviesa jaunievedumu.

Publicitātes attēls: “Orthopilot”© – datornavigācijas sistēma ceļa un gūžas endoprotezēšanai (1998). Avots: bbraun-vetcare.com

Metodei attīstītos, izstrādātas programmas arī gūžas locītavas endoprotezēšanai un ceļa locītavas krustveida saišu atjaunošanai. Tehniskās iespējas tiek sekmīgi lietotas Latvijas pacientu ārstēšanā, proti, samazinās operācijas ilgums, kas būtiski uzlabo pacientu pašsajūtu un rehabilitāciju pēcoperācijas periodā.

Navigācijas priekšrocības:

• Garantē locītavas endoprotezēšanas komponentu precīzu novietojumu;
  • Nodrošina precīzu kājas slodzes asi;
  • Operācijas laikā nav jāatver kaula kanāli, mazinot trombembolijas risku;
  • Mazāks endoprotezēšanas instrumentu komplekts;
  • Droša pacientam un personālam.

Endoprotezēšanas datornavigācijas sistēma “Orthopilot”© sniedz iespēju precīzi pozicionēt implantu trijās dimensijās. Datorprogramma individuāli pielāgo konkrēto endoprotēzes implantu pacientam, tā samazinot ārsta subjektīvā novērtējuma kļūdas risku. Kvalitātes kontrole notiek operācijas laikā, ik pēc katra operācijas etapa, līdz ar to ķirurgs jau operācijas laikā saņem novērtējumu par operācijas gaitu.

Ceļa locītavas endoprotezēšanas operācija, izmantojot “Orthopilot”© (2003). No kreisās: traumatologi, ortopēdi dr. Edgars Sīpols, dr. Jānis Petronis. Attēls: J. Petroņa personīgais fotoarhīvs