Pasaules traumu dienā speciālisti aktualizē, kā rīkoties brūču vai traumu gadījumā - Rīgas 2.slimnīca
17. oktobris – Pasaules traumu diena. Attēlam ir ilustratīva nozīme. Avots: pexels.com.

17.10.2023. | Rīgas 2.slimnīca

17. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules traumu diena, kad veselības aprūpes speciālisti vērš sabiedrības uzmanību traumatisma profilaksei un aktualizē, kā rīkoties traumas gadījumā. Traumatoloģijā un ortopēdijā specializētās Rīgas 2. slimnīcas komanda palīdz rast risinājumus neplānotās dzīves situācijas, kas saistītas ar traumām un ierobežotu mobilitāti.

Rudens sezonā ir izplatītas traumas, kas radušās, paslīdot uz slidenām nokritušajām lapām. Uzņemšanas nodaļas un traumpunkta ārsti mudina būt piesardzīgiem un skatīties sev zem kājām, it sevišķi lietainā laikā.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība brūču gadījumos

Ja brūce ir tīra:

• uzlieciet spiedošu (lai apturētu asiņošanu), tīru un sterilu pārsēju (marles salvetes un marles saiti).

Ja brūce ir netīra:

• izskalojiet brūci ar ūdeni (ja nav pieejams fizioloģiskais šķīdums), ar spirta saturošu līdzekli (piem., degvīnu) nodezinficē brūces malas (ādu) un uzlieciet sterilu pārsēju.

Dzīvnieku radītas traumas (skrāpējumi/kodumi):

• brūci noskalojiet ar ziepēm un ūdeni, uzlieciet sterilu pārsēju! Ja dzīvnieks ir svešs, noskaidrojiet, vai tas ir vakcinēts pret visām nepieciešamajām saslimšanām. Tuvākās dienas dzīvnieks ir jānovēro.

Amputācijas:

• noskalojiet brūci, uzlieciet sterilu spiedošu pārsēju. Zaudēto ķermeņa daļu ielieciet sterilā salvetē vai citā austā materiālā, ietiniet biezākā dvielī, ielieciet maisiņā un iegremdējiet to ledus maisā vai kastē. Dodieties uz mikroķirurģijas centru!

Brūču pārsiešanā svarīgi ir atcerēties:

• nelietojiet ūdeņraža peroksīdu, ja neesat pārliecināts, kad un kāpēc tas ir jādara;
  • brūces nepārsieniet ar pielīpošiem materiāliem (piem., vati);
  • nelietojiet Višņevska ziedi, balzamisko linimentu;
  • nelietojiet briljanta zaļo vai joda spirta šķīdumu;
  • ja šķiet, ka brūce ir dziļa, brauc uz traumpunktu laicīgi! Brūces ir jāsašuj 6-8h laikā.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība traumu gadījumos

Visu traumu gadījumā pirmā palīdzība ir vienāda. Pielietojiet RICE principu:

R (rest) – atslodzes režīms;

I (ice) – aukstuma kompreses;

C (compress) – imobilizācija (piem., elastīgā saite);

E (elevate) – ekstremitātes pacelšana uz augšu.

• Sāpju gadījumā uzreiz pēc traumas iegūšanas lietojiet pretsāpju medikamentus un aukstuma gelus.
  • Traumēto vietu nesildiet.

Locītavas pamežģījumi (sastiepumi):

• Locītavu imobilizējiet ar elastīgo saiti vai ortozi;
  • Elastīgo saiti uzlieciet “8” (astotnieka) veidā.

Mežģījumi (locītava ir izgājusi no vietas):

• Imobilizējiet traumēto vietu un pēc iespējas ātrāk dodieties uz traumpunktu!

Aizdomas par lūzumu:

• Uzlieciet šinu.

Der jebkāds ciets materiāls – dēlis, žurnāls ar cietiem vākiem u.tml. Tas nostabilizēs traumēto vietu un atvieglos sāpes, līdz nokļūsiet traumpunktā, kur sniegs pirmo palīdzību.

Rīgas 2. slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, traumpunktā sniedz diennakts neatliekamo medicīnisko palīdzību. Specializētās slimnīcas komanda ir šeit un tuvu ikvienam klientam ceļā uz labāku dzīves kvalitāti. Jautājumu gadījumā zvaniet uz tālruni 67 614 033.

Izmantojiet lietotni BinaryQ un ietaupiet laiku, iestājoties rindā uz traumpunktu attālināti.