Rīgas 2. slimnīca pārtapusi Covid-19 stacionārā; jau uzņemti pirmie pacienti - Rīgas 2.slimnīca
Darbs Covid-19 stacionārā. Rīgas 2. slimnīcas fotoarhīvs

Rīgas 2. slimnīca pārtapusi Covid-19 stacionārā; jau uzņemti pirmie pacienti

05.11.2021. | Madara Līcīte (Panorāma)

Galvaspilsētas pārziņā esošā 2. slimnīca, kura ikdienā ārstēja traumu pacientus, pārtapusi Covid-19 stacionārā. Pirmie pacienti slimnīcā jau uzņemti, un drīzumā tiks atvērtas jaunas nodaļas.

Rīgas 2. slimnīcas Uzņemšanas nodaļa slēgta. Traumu pacientus tajā vairs neuzņem. No Stradiņa slimnīcas tajā tiek nogādāti vidēji smagi Covid-19 pacienti, kuriem nav nepieciešama intensīvā aprūpe.

“Turpināsim gultu atvēršanu, lai varētu maksimāli nodrošināt stabilizēto pārvešanu, lai viņi [Stradiņa slimnīcā] varētu nodrošināt smago uzņemšanu,” stāstīja Rīgas 2. slimnīcas valdes priekšsēdētājs Sandris Petronis.

Piektdien slimnīcā atvērta jauna nodaļa, bet kopumā plānots uzņemt līdz 150 Covid-19 pacientus. Pacientiem ar traumām tagad jādodas uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu. Tur var nākties gaidīt garā rindā.  “Kad mēs pārvarēsim šo pīķi, mums jādod iespēja traumu slimniekiem te ārstēties. Pacientiem mēs esam vajadzīgi, te ir augsti kvalificēti ārsti,” uzsvēra Petronis. Slimnīca arī veikusi ieguldījumus, tai skaitā papildus sagatavojusi skābekļa balonus.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto “lokdaunu” un mājsēdi. Latvijā slimnīcās jau pārsniegta Covid-19 slimnieku uzņemšanas kapacitāte. Tādēļ Rīgas dome nolēma, ka galvaspilsētas pašvaldības pārziņā esošajās slimnīcās tiks izveidotas gultas vismaz 300 Covid-19 pacietiem. Pēc epidemioloģiskās situācijas uzlabošanās plānots slimnīcu darbu atjaunot ierastajā režīmā.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.